U FBiH svaki mjesec 13 osoba počini samoubojstvo: Statistika po županijama

Iako je u prvih devet mjeseci ove godine zabilježeno 40 manje samoubojstava u odnosu na isto razdoblje prošle godine, stručnjaci upozoravaju da na svako samoubojstvo dolazi 20 ili više pokušaja.

Od početka godine do kraja rujna u Federaciji BiH evidentirano je 120 samoubojstava. Prema podacima Federalne uprave policije (FUP), 90 izvršitelja bili su muškarci, dok su 30 žene. Najveći broj samoubojstava zabilježen je u Tuzlanskoj županiji, gdje je život oduzelo 32 ljudi, dok je u Zeničko-dobojskoj županiji zabilježeno dva manje. U Sarajevskoj županiji počinjeno je 22 samoubojstva, a u Hercegovačko-neretvanskoj i Unsko-sanskoj županiji po 11. U Srednjobosanskoj županiji zabilježeno je sedam samoubojstava, u Posavskoj tri, u Hercegbosanskoj dva, a po jedno u Zapadnohercegovačkoj i Bosansko-podrinjskoj županiji.

Stručnjaci ističu zabrinjavajući trend, jer iako je broj samoubojstava opao u odnosu na prošlu godinu, na svakih 10 osoba koje oduzmu sebi život, postoji čak 20 pokušaja samoubojstva. Najveći broj samoubojstava, čak 32, zabilježen je među osobama u dobi od 60 do 70 godina, dok je 27 osoba u dobi od 50 do 60 godina izvršilo samoubojstvo. Također, 20 osoba u dobi od 70 do 80 godina oduzelo je sebi život, a 10 starijih od 80 godina također je počinilo samoubojstvo.

„Treća životna dob je najzastupljenija skupina u slučajevima samoubojstva. To su obično ljudi koji su dugo izloženi psihičkoj, a često i tjelesnoj patnji, te su često zanemareni od svoje okoline i obitelji, uključujući i djecu. Nažalost, mnogi od njih su mjesecima ili godinama bili potpuno izolirani, bez kontakta s okolnim svijetom“, ističe prof. Marko Romić, specijalist traumatske psihologije. On upozorava da se ovom problemu mora posvetiti veća pažnja te naglašava potrebu za sveobuhvatnim programom prevencije samoubojstava.