Ljeto 2024. godine oborilo je globalne toplotne rekorde drugu godinu zaredom, zbog čega će vjerovatno biti najtoplije od početka mjerenja temperatura, saopćila je europska Copernicusova služba za klimatske promjene (C3S).
Globalne prosječne temperature od lipnja do kolovoza bile su 0,69 stupnjeva iznad prosjeka 1991-2020, premašivši prethodni rekord od 0,66 stupnjeva postavljen 2023. godine, prema klimatskom monitoru Europske unije.
U Europi je zabilježeno najtoplije ljeto u povijesti, s temperaturama koje su porasle na 1,54 stupnjeva iznad prosjeka, premašivši prethodni rekord od 1,34 stupnjeva iz 2022. godine.
Kolovoz 2024. je izjednačen s kolovozom 2023. i zabilježen je kao najtopliji kolovoz na svijetu, s prosječnom temperaturom zraka na površini od 16,82 stupnjeva.
Globalna prosječna temperaturna anomalija od početka godine (od siječnja do kolovza 2024.) je 0,70 stupnjeva iznad prosjeka, što čini sve vjerovatnijim da će 2024. biti najtoplija godina u povijesti, objavio je Copernicus.
“Tokom protekla tri mjeseca svijet se suočio s najtoplijim junom i augustom, najtoplijim danom u historiji i najtoplijim borealnim ljetom”, rekla je zamjenica ravnatelja C3S-a Samantha Burgess.
Upozorila je da će ekstremni događaji povezani s temperaturom kojima svjedočimo ovog ljeta samo postati intenzivniji, s još razornijim posljedicama za ljude i planetu, osim ako se ne preduzmu hitne mjere za smanjenje emisije stakleničkih plinova.
Emisije stakleničkih plinova izgaranjem fosilnih goriva glavni su uzrok klimatskih promjena.