Obilježena godišnjica stradanja Vukovara: Sjećanje na žrtve opsade i herojski otpor
U Vukovaru se danas obilježava 33. godišnjica stradanja grada, tijekom kojeg je ubijeno 2.717 hrvatskih branitelja i civila, dok je 374 osoba još uvijek na popisu nestalih.
- studenoga 1991. godine, nakon tromjesečne opsade koju su izvodile snage bivše Jugoslavenske narodne armije (JNA) i srpski paravojni militanti, slomljena je obrana grada. U spomen na taj dan, gradskim ulicama prošla je kolona sjećanja, koju će činiti tisuće građana iz svih dijelova Hrvatske. Kolona će krenuti od vukovarske bolnice i kretati se trasom dugu 5,5 kilometara, prema Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata.
Na komemoraciji će biti prisutni najviši državni dužnosnici, uključujući predsjednicu Republike Hrvatske, predsjednika Sabora i predsjednika Vlade, koji će na Memorijalnom groblju položiti vijence i zapaliti svijeće u čast svim žrtvama.
Vukovar je bio pod opsadom 87 dana, a bitka je završila 18. studenog 1991. godine, kada je grad okupiran. Okupacija je trajala sve do 15. siječnja 1998., kada je uslijedila mirna reintegracija hrvatskog Podunavlja, kojom su Vukovar i druga okupirana područja vraćeni u ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske.
Prema podacima vukovarske bolnice, tijekom opsade ranjeno je 1.219 branitelja i civila. Oko 7.000 ljudi odvedeno je u srpske koncentracijske logore, dok je iz grada prognano oko 22.000 Hrvata i drugih nesrpskih stanovnika. Stotine djece ostale su bez roditelja, a na popisu nestalih osoba iz Domovinskog rata i dalje se nalazi 374 osobe, čiji tragovi nestaju u ratnom Vukovaru 1991. godine.
Ukupno je ubijeno 2.717 hrvatskih branitelja i civila, a njihova imena uklesana su na spomen-pločama postavljenim u Pastoralnom centru sv. Bono Franjevačkog samostana u Vukovaru, gdje se odaje počast njihovoj žrtvi.